logo

סיפורו של ווין לי

ווין ליפגשתי את סיפו איי ב-1992. אני מאמין שזה היה בסמינר הראשון בהיוסטון. התאמנתי באמנויות הלחימה מאז שנות ה-70, ובזמן פגישתי את סיפו איי, התאמנתי בקונג פו סיני-הוואיי תחת נלסון אנדו בהוואי. זו הייתה הקרבה היחידה שלי לאמנות שהתמקדה בהגנה עצמית, אשר הייתה ועודנה הסיבה המקורית ללימודי את אמנויות הלחימה. אבל משהו עדיין היה חסר.

לא הרגשתי שהיא הייתה שלמה. חיפשתי שיטה לפיתוח צ'י שהייתה זורמת יותר ויותר ספונטנית עם הטבע. שיטה שאוכל לסמוך עליה בהגנה עצמית.

לראשונה שמעתי על גמל שלמה דרומי ממאמר ב-”Black Belt” שכתב ג'ין פון מארק בשנות השבעים, אבל ידעתי שלא אוכל להיפגש אם הבן אדם כדי ללמוד את האמנות. מאוחר יותר קניתי קלטות וידאו של ג'ין פון מארק על השיטה, אשר שפכו קצת אור על השיטה, אבל שוב, ההיבט של הגנה עצמית היה חסר. הוא היה מעורפל מידי בלשון המעטה.

מאוחר יותר מצאתי מאמר על סיפו איי במגאזין “Inside Kung-Fu” אשר עזר להסביר את השיטה יותר לעומק והצית את העניין שלי בלנסות וללמוד את השיטה הזו. חשבתי שיכול להיות שאוכל להביא את סיפו איי להוואי לסמינר. ניסיתי להתקשר לבית הספר מהפרטים במאמר, אבל נאמר לי במודיעין הטלפוני באטלנטה שהמספר כבר לא בשירות. אני מאמין שזה היה בזמן המעבר של סיפו להיוסטון. שוב פעם חוסר מזל.

ואז, חודש או יותר אחרי, החברה שלי בזמנו הראתה לי מגאזין כשסיפו איי מופיע בכריכה שלו, והפעם למאמר היה מצורף מספר טלפון ומיקום. מייד התקשרתי ודיברתי עם אחד התלמידים. היו לי הרבה שאלות. נאמר לי שהכי טוב שאתקשר שוב מאוחר יותר ואדבר עם סיפו מאחר והוא היה בשיעור באותו הזמן, ושעדיף שאקבל תשובות מהמקור.

לבסוף היגעתי לדבר עם סיפו איי והוא נתן לי הסבר קצר אך מעניין על השיטה אבל ציין בפני שזה קשה להציג את השיטה דרך הטלפון. הוא הציע שאם אני רוצה ללמוד יותר על השיטה, עלי להגיע לסמינר שנערך בהיוסטון. אמרתי שאגיע. שאלתי את המורה שלי לקנפו, נלסון אנדו, והסברתי לו כמה מעט אני יודע על השיטה. אז הוא הביע עניין בלבוא איתי.

בהגיענו לבית הספר סיפו איי קיבל אותנו בברכה ודיברנו איתו עוד על השיטה. בית הספר שלו באותו הזמן היה הרבה יותר קטן, אבל מה שהרשים אותי בסיפו איי היה הכנות והארציות שבהתנהגותו. לא היו טעויות בקשר אליו. אז התברר לי שהוא ישן בבית הספר על מיטה מתקפלת מאחורי המזבח. הוא באמת ניהל את חייו בהסתפקות במועט, כשהם סובבים סביב השיטה. מאוחר יותר למדתי שהוא וויתר על הרבה כדי לחיות כך את חייו. אז כשאני שומע על שמועות שהוא בעסק הזה בשביל הכסף, אני פשוט צוחק. אני קורה תיגר על האנשים הללו ללכת בעקבותיו של סיפו איי ולחיות כמוהו ולראות שחייו הם האמנות והאמנות היא חייו.

ההכרות הראשונה שלי עם השיטה לא הייתה רק בראייה שלה ושל הלבנים ההכרחיים לאימון, אלא בהרגשה של הכוח. התבקשתי לתקוף... כל תקיפה, ושהשיטה תלווה את האנרגיה מהתוקף ותשתמש בה כנגדו. חשבתי שזה נשמע כמו תאי צ'י ושהוא בטח רק ידחוף אותי למטה, או משהו כזה. אין בעיה.

כל מי שהתאמן בקנפו בעבר, בייחוד בשיטה המקורית, יודע שכשמישהו מבקש ממך לתקוף אתה תוקף עם כל הכוח והכוונה. לא דבר טוב לעשות נגד סיפו איי. אני לא בטוח מה הוא עשה, אבל התקיפה שלי פגעה בחלל הריק והמומנטום שלי קדימה נפגש בעצם חד שהרגיש כאילו דורבן של מסילת רכבת נכנס לי לתוך כלי הדם שיושבים לי בבטן, בנוסף לבעיטה במפשעה ודבר נוסף שהשאיר חבורה על החזה שלי, והכל בתוך חלקיק של שנייה. בנקודה זו הנשימה שלי בפירוש נעתקה ואחריה הגיעה התכווצות של כאב בטן נוראי ששיתק אותי. לא יכולתי לזוז. נראה שהגוף שלי התרוקן מאנרגייה. אין צורך לציין שזה לא הרגיש טוב.

אז סיפו אמר לי, מחייך, "התנגשת במכה שלי". מאוחר יותר התברר לי שככל שהתוקף תוקף חזק יותר, כך הוא יפגע חזק יותר ושבשורה התחתונה – אין טכניקה. זה כל כך פשוט ברעיון אבל באמת קשה לביצוע. אתה חייב ללכת לתוך עין הסערה. אתה פשוט מגיב. אהבתי את זה. זה היה בדיוק מה שחיפשתי. במשך השנים, כשסיפו איי מבקש ממני לתקוף אותו, אני לא משתמש בכל כך הרבה כוח. אני לא רוצה להתנסות שוב בכאב הזה עד שלפעמים מעצבן את סיפו שאומר "אם אתה הולך לתקוף... תתקוף, אל תתאפק!". אין במה להאחז בלווית הכוח אם אין כוח או כוונה. דבר שמאוד הגיוני בעיני. אם אין כוח בהתקפה אז אין הזדמנות להיפגע. אם לתוקף אין כוונה אמיתית להזיק לך אז אין לך מה לדאוג וכך אין צורך להגן על עצמך.

סיפו איי ניגש לאמנות כמו מהנדס, הוא מנתח אותה ואת השימוש בה. אם משהו לא עובד, או שהוא חסר מטרה, זרוק אותו. יש ביכולתו גם לפרק את התנועות ולייחס אותן לצ'י קונג ולאימוני כוח וליצירה שלו תוך שימוש בגוף בכיווץ ושחרור. הוא מאוד יסודי בהסבריו.

יצא לי לצפות בסיפו, לא רק כמורה לאמנויות לחימה, אלא גם כמורה לחיים. הוא באמת התנסה בהמון בחייו ובאמת מצא שלווה בפשטות. הוא חבר אמיתי שנותן מעצמו ובוטח. אולי בוטח מידי לעיתים. הוא התחבר עם טיפוסים חסרי מצפון במשך הזמן שהיכרתי אותו, אבל לא נטר שינאה או בוז. כולנו יכולים לרכוש תכונה זו יחד עם עוד תכונות מאיש לא רגיל זה. אני באמת מרגיש בר מזל בהכרותי עם סיפו איי ועם שאר חבריי באירגון שלנו. אנו באמת אחווה באמנויות הלחימה.

ווין לי
הונולולו, הוואי
(808) 737-2017

ווין לי הוא תלמיד Enter The Gate של סיפו הנרי פו איי. הוא חבר ב-CKFA של גמל שלמה דרומי ומדריך ראשי בסניף בהוואי. ווין היה מעורב באמנויות לחימה אחרות במשך שנים. ווין ידוע באופיו הידידותי ובתנועותיו החזקות. אנו, ב-CKFA, תומכים בו וגאים לראות בו חלק מהארגון שלנו.

צור קשר

מייל: 
נושא פנייה: 
שם: 
טל: 
הערות 
    

disipline

 

חדשות

האימונים מתקיימים במתנ"ס לזרוס ברחוב הבעל שם טוב 47.
האימונים ייערכו לסירוגין הן באולם האירועים והן בחדר הלחימה

לפירוט מפת הגעה ומערכת השעות, לחץ כאן


ספייקי המכשיר הייחודי להגנה עצמית, מתאים גם לנשים ולחסרי ידע באמנות לחימה. ספייקי יכול להציל את חייך.
קורס הגנה עצמית כיתות נפרדות לנשים
כל יום שני!

ספייקי


פותחים שנה חדשה!!!
האימונים מתחילים יום שני 1-9-14
נפתחו מקומות לחדשים (ילדים ובוגרים)