logo

סיפורו של פול היובר

פול היובר חלק 1

פגשתי את סיפו איי ב-1990 באטלנטה, היכן שהיה לו בית ספר קטן; שמעתי עליו מאז שנות בשמונים דרך חבר טוב ושותף לאימונים, ברוס קמפבל. ברוס פגש והתחיל להתאמן עם סיפו אחרי שהוא עבר לפלורידה; אני זוכר שקיבלתי שיחת טלפון בערך באחת בליל יום שבת שעשתה לי מצב רוח רע.

ברוס המשיך לספר לי על המורה הזה שהוא פגש ועל כמה שהוא מדהים. חודשיים אחר כך ברוס עשה את אחד הטיולים שלו, בענייני עבודה, לפנסילבניה וכמו תמיד הוא מצא זמן לעצור וללכת איתנו מכות. התרשמתי מהקונג פו שהוא למד. נראה שהידיים שלו תמיד היו לי בפרצוף, ונראה שהוא כל הזמן בעט בי. מאחר והוא לא למד הרבה זמן, עדיין יכולתי לחבוט בו בלי הרבה בעיות, אז למרות שיכולתי לראות שהגמל שלמה שלו הוא טוב, עדיין לא התרשמתי ממש. זה היה רק אחרי שברוס חזר לפנסילבניה והתחיל לעבוד איתי שוב (סיפו איי עזב את פלורידה ואף אחד לא ידע לאן) שראיתי קצת יותר מהשיטה שלו. יום אחד, כמו משום מקום, סיפו איי טלפן אלי ושאל אם אני יודע איפה הבחור המשוגע נמצא. נתתי לו את המספר של ברוס ולא עבר הרבה זמן לפני שהיינו על הכביש לאטלנטה.
כשהיגענו ופגשנו את סיפו איי, אני חייב להודות שלא ממש התרשמתי. הוא הדגים את הצ'ופ הבסיסי וכמה אגרופים ודיבר על השיטה. מאוחר יותר באותו ערב סיפו הודה לכולם על שהגיעו והתחיל לדבר על המורה שלו, הגראנדמאסטר לאם סאנג סי. זו הייתה הנקודה הזו, בה ידעתי שמצאתי את המורה שלי. כשהוא דיבר על הסיפו שלו העיניים שלו התערפלו והקול שלו נעשה עבה עם רגש, יכולת להרגיש את האהבה והכבוד שהאיש הזה הרגיש כלפי המאסטר שלו. כשאני שומע את הסיפורים המיותרים שאנשים מסוימים האכילו ציבור שלא מודע על סיפו איי ועל כל שהוא מנסה לקנות את השיטה ועל כך שהוא התאמן תקופה קצרה בג'וק לום, אני רק יכול לומר "איפה לעזאזל הייתם כשזה היה אמור להתרחש?". לסיפו איי לא היה הרבה כסף כשאני פגשתי אותו, הוא היה מוכן לעזוב את המדינה ולחזור לסין! כל מי שהיה נוכח באטלנטה יודע על מה אני מדבר. סיפורים/שמועות הם בדיוק מה שהם, ויש לקחת אותם בספק אדיר. כל מי שמכיר את סיפו איי יאמר לכם שהוא לא מסוגל לחסוך כסף, הלב שלו גדול מידי. בכל אופן, מספיק עם זה!

אחרי שעזבנו את אטלנטה לא ראיתי את סיפו עד 91' כשהוא הגיע לסמינר בפנסילבניה. עבר זמן ולא ממש חשבתי על ג'וק לום. אחרי הסמינר (ואחרי שעשינו צ'ופים כל היום) החלטתי שזה מספיק, זה הזמן לגלות אם הבחור יכול להשתמש בג'וק לום נגדי. כולנו חזרנו לבית הספר אחרי יום של צעידות, ואני שאלתי את סיפו מה הוא יכול לעשות נגד מתאבק. הוא הביט בי ואמר "מה זה מתאבק?". חשבתי שהוא צוחק, אבל הוא באמת לא ידע! אז הסברתי לו ואמרתי "סיפו, מה אם בחור קולג' גדול, שחקן פוטבול שלא מכיר אותך, תופס אותך ומוריד אותך לריצפה וחונק לך את הנשמה? איך ג'וק לום פועל אז?". לאלה מכם שלא מכירים את סיפו, תמיד יש לו סיגריה ביד, וכך היה גם הפעם. "תעשה קצת היאבקות" הוא אמר. "כל מה שאני רוצה?" שאלתי. זו הייתה טעות שאני עשיתי יותר מפעם אחת. "מה שאתה רוצה, אבל אסור לך להתאפק. אתה צריך לנסות לפגוע בי" סיפו אמר. דבר אחד שאתה לא רוצה לעשות הוא לתת לי לפגוע בך, אבל בגלל שסיפו היה אורח שלנו, לא רציתי לפגוע בו יותר מידי, אז חשבתי לגרום לו להרים הגנה על ידי הטעייה של אגרוף – ולהפיל אותו ב- DOUBLE LEG TAKE DOWN ואז לחנוק אותו עד שהוא יקבל גוון נחמד של כחול. סיפו פשוט עמד שם עם הסיגריה המזורגגת הזאת שלו ביד, אפילו לא הסתכל עלי. הייתי צריך לדעת שאני בצרות כשהוא בכלל לא הגיב להטעייה, אבל חשבתי שאולי הוא איטי מידי להגיב. כשהתנפלתי עליו הוא עדיין לא זז אבל ברגע שהתחלתי להפעיל לחץ עם הידיים שלי ... בום – כיבוי אורות. אני זוכר שחזרתי להכרה עם בלוטה גדולה בראש ולסת נפוכה נורא וחושב "אוף!!!" סיפו איי הלך בעיגול מסביב אלי וצעק "מה לעזאזל לא בסדר איתך!! למה שתתקוף אותי ככה! האמנות הלחימה הטפשית הזו! אתה אומר לי שאתה מתאמן 35 שנה, אני מנסה חזק לא להרוג אותך!!! זה מטומטם!" באמת נכון, שיט, אני אפילו לא ידעתי עם מה הוא הפיל אותי! כל מה שיכולתי לזכור הוא איך הגוף שלו זז, זה הרגיש כאילו שוק חשמלי פגע בי והזרועות שלי נפתחו לגמרי. ברוס אמר לי אחר כך שכשהזרועות שלי נפתחו, הוא פשוט סגר את הגוף שלו, הרים את הברך אל המרפקים, הברך פגעה לי בלסת והמרפקים סגרו עניין עם הראש שלי.

זה היה המפגש הראשון, אבל לא האחרון שלי עם הקונג פו המשוגע של סיפו איי. זה יחזור על עצמו שוב ושוב במשך השנים הבאות, עד שסוף סוף הבנתי שאני לא יכול להפעיל עליו אף אחד מהטריקים שלי. הייתי תלמיד של סיפו איי מאז אותו יום, ועזבתי כל מה שעבדתי בשבילו 35 שנים כדי להתחיל מההתחלה, ואף פעם לא התחרטתי על כך ולא הבטתי אחורה. ב-1996 הפכתי ל-enter the gate של סיפו איי, והמשכתי אחרי המורה הגדול הזה ואחרי הקונג פו המדהים שלו.

חלק 2

ערב אחד, כשסיפו חיכה לטיסה שלו חזרה להיוסטון, הוא ישב בכיתה שלימדתי. היינו עסוקים עמוק בתרגול כמו בצבא, ואני הצעדתי את כולם לכל אורך האולם, כמו סמל אימונים שמצעיד קבוצת טירונים. עשינו את הצ'ופ הבסיסי שהיה כל כך חשוב לבסיס של השיטה. סיפו פשוט ישב שם והמשיך לדבר עם ברוס ומידי פעם הוא הציץ לכיוון שלנו אבל לא העיר שום הערה. אז חשבתי שאני מרשים אותו עם השליטה הרחבה שלי על השיטה. עד שהשיעור הסתיים, כולם היו ספוגי זיעה ומתבכיינים על כמה שהם עייפים. חשבתי שכנראה עשיתי את העבודה כמו שצריך. סיפו אמר שלום ועזב, אז אני חשבתי לעצמי שהוא בטח התרשם מהדרך שבה התאמנו... טעות! (שוב!). אחר כך ברוס סיפר לי שבדרך הביתה סיפו צחק ואמר שהתלמידים שלך עשו הרבה פעילות גופנית, אבל לא ג'וק לום. כשהוא נעשה כמו שצריך, שלושה צעדי צ'ופ קדימה ושלושה אחורה, יחד עם המתח המדוייק, צריכים לעייף אותך מאוד. מאוחר יותר הייתה לי הזדמנות להתנסות במה שסיפו דיבר עליו, ומצאתי שהוא צודק.

היה כל כך הרבה שלא ראיתי בצעד הפשוט הזה. סיפו תמיד הדגיש שלוקח בערך 3 שנים כדי ליצור "גוף" של גמל שלמה. פעם נוספת חשבתי שאוכיח שהוא טועה בגלל שאני קולט מהר אמנויות לחימה, ושוב טעיתי! הקונג פו המשוגע הזה הוא לא כמו שום דבר שאי פעם חוויתי. במקרה שלי זה היה התחילת השנה הרביעית של האימונים שלי, כשסוף סוף התחלתי להרגיש חלק מהדברים שסיפו דיבר עליהם. תנסה למכור את הרעיון הזה לתלמידים חדשים ותראה אותם בורחים מהר מאוד. רוב האמריקנים מחפשים קיצורי דרך ועבודה קלה, אבל בקונג פו הזה הם לא קיימים. סיפו טוען שלקבל את הגוף הוא החלק הקשה. ברגע שאתה מקבל אותו, אתה יכול ללמוד את כל תנועות הידיים המגונדרות תוך שישה חודשים. אבל עד עכשיו אף אחד לא קיבל את הגוף הנכון. לא להרבה אנשים יש את הזמן או הסבלנות ללמוד את החלק הזה בשיטה. הם ממהרים ללמוד את כל התבניות, את התנועות המגונדרות ואת המינוחים. העיצוב של הצורה של הגוף יכול להיות חוויה מכאיבה, אז זה מובן שהרוב לא מקדישים הרבה זמן על זה. זה מורכב מהכנסת הבטן, קימור הגב ושקיעת החזה, אחיזת הרצפה עם כפות הרגליים ושליטה על המרפקים. כל הדברים הללו יכולים להיות מאוד לא נוחים למתחילים. בעיה גדולה נוספת היא למצוא מורה שיכול להראות לכם את כל זה. אנשים מעטים מאוד מלמדים ג'וק לום באופן פתוח ולא הרבה מלמדים את השימוש של הגוף כיחידה אחת. שלבו את זה עם כל הפוליטיקה שמסתובבת על "מי מלמד ג'וק לום אמיתי (מה שזה לא יהיה) ומי לא", ועכשיו אתם מבינים שזה לא פלא שאמני לחימה אחרים מטילים ספק בשימוש של הג'וק לום.

אני מתעסק באמנויות יותר מ-37 שנה, ואם יש דבר שאני יודע הוא להילחם. אל תטעו, ג'וק לום הוא שיטת לחימה. אם עדיין לא מצאתם מישהו שיכול להראות לכם איך להילחם בסגנון הזה (ואני לא מדבר על טכניקה צולעת של צעד אחד, או שטות כמו "אם אתה עושה את זה – אני אעשה את זה") אז תמשיכו לחפש. כמו בכל שיטה אחרת, יש כאלה שיכולים ויש הרבה שלא יכולים, לא כולם שם בשביל הלחימה. אני לא יכול לדבר על בתי ספר אחרים לג'וק לום, רק לתת לכם חוות דעת אישית המבוססת על הניסיון שלי. בראש ובראשונה כל הזבל של "מי הוא כן ומי לא ג'וק לום" הוא מה שהוא – זבל! הרבה אנשים פתחו פה בלי לחשוב כמה טפשים הם נשמעים. כל האנשים בארה"ב שמתאמנים בג'וק לום למדו אצל גרנדמאסטר לאם סאנג סי או מאחד התלמידים שלו, הם כולם קשורים בקשר הזה. איך הם מלמדים תלוי במה שהם למדו על השיטה וברמת ההבנה שלהם אותה. תחשבו על זה כעל עץ גדול. גראנדמאסטר לאם סאנג סי הוא הבסיס והגזע; התלמידים שלו הם הענפים שהולכים בכל מיני כיוונים. בענף הספציפי שלנו אנחנו חזקים בדרכי השימוש, אחרי הכל, זוהי שיטת לחימה. אבל זה לא עובד אצל כל התלמידים או כל בתי הספר של סיפו איי. חלק בקטע של בריאות, חלק בקאטות וכ"ו. אין שום דבר רע בזה. לא כולם אוהבים שמנפחים להם את הצורה או ללכת הביתה פצועים כל ערב.

הבעיה בג'וק לום באופן כללי היא שיש לנו יותר מידי אנשים שרוכבים על ההיסטוריה של השיטה כשיטה יוצאת מן הכלל ללחימה. מה שהם לא מבינים הוא שרק בגלל שאתה לומד את השיטה לא אומר שאתה יכול להילחם איתה. ראיתי כל מיני בתי ספר לג'וק לום שאין להם מושג איך ליישם את הקונג פו הזה. לחימה היא יותר מלדבר על תיאורייה על כוס קפה. אז עכשיו, אחרי שהורדתי את כל זה מהלב, למה זה קשור לתחילת הסיפור? פשוט, אם אתה לא מתאמן על ה"גוף" אין לך ג'וק לום, ואם אין לך את הגוף הג'וק לום לא יעבוד. אתה יכול לדעת את כל הטרמינולוגיה והתבניות ולעשות את כל תנועות הידיים המגונדרות שאתה רוצה, אבל בלי הגוף שום דבר מכל זה לא יעבוד. סיפו איי סיכם את זה יפה כשהוא חזר על המילים של המורה שלו. גראנד מאסטר לאם סאנג סי פעם אמר לו שלשים תנועות מגונדרות על קונג פו זה כמו לשים רגליים על נחש – הן לא עובדות!

חלק 3

לאחרונה ישנם הרבה לכלוכים באינטרנט על כל מה שמעורב בג'וק לום. הרבה סיפואים טובים הושמצו וכונו בעלבונות. דברים אשר לאף אחד מהמאשימים לא יהיה האומץ לומר אותם בפנים. כשברוס קמפבל ואני התחלנו להתאמן עם סיפו איי, זה היה בגלל שהתפכחנו מכל הפוליטיקה הקטנונית שהטרידה את קהילת הקונג פו והקראטה באותו הזמן. כל מה שרצינו היה להשקיע את הזמן שלנו באימונים ובלימוד מהמורה שלנו, שלא כמו רוב האנשים. גראנד מאסטר לאם סאנג סי היה חי בתקופה הזו ואף אחד לא העיז לפתוח את הפה. לרוע המזל גראנד מאסטר לאם סאנג סי נפטר ובלאגן שלם התחיל! עכשיו לג'וק לום יש יותר מאסטרים מכל שיטה אחרת. הרבה דברים נאמרו על סיפו איי, על סיפו מארק פון, סיפו צ'ין ועוד. התעייפתי מכל מי שמדבר ומדבר ומדבר. מספיק! אם אתה מרוצה מהסיפו שלך, לא משנה מי הוא, אז תשקיע יותר זמן באימונים ופחות זמן בלפתוח ת'פה על דברים ששמעת ממקור שני ושלישי.אם אתה לא מרוצה מהסיפו שלך, אז תעשה מה שעשו מאות אחרים – תמצא מורה אחר. ואם יש לך בעיה עם מישהו מהמורים האלה, אז לך תפגוש אותם! הדלת שלנו תמיד פתוחה, אם יש לך איזה ספק בקשר לאפקטיביות או לשיטת הלימוד של סיפו איי ביישום שלה, אז בוא לפגוש אותי ונסה להגיע למסקנה. ככה תוכל לדעת בעצמך בפעם הבאה שתפגוש בחור-קשוח יודע-כל, שלא ניסה מעולם אבל יודע על זה כל מה שיש לדעת. אנשים הם אנשים, ואתם מתעסקים עם הרבה סוגי אישיות, אז זה טבעי שיהיו התנגשויות.

דבר אחד שהיה משותף לכל המורים שלי שהרשים אותי, היה האופי שבו הם התנהלו. הם היו נגישים בקלות לדבר ומאוד בטוחים באמנות שלהם, אבל בדרך שקטה. הם מעולם לא אמרו לך כמה הם רעים, או כמה אנשים הם כיסחו, והם אף פעם לא ביקשו ממך קידה או שתנשק את הקרקע עליה הם דורכים. אם גראנד מאסטר לאם סאנג סי מביט עכשיו על כל זה הוא בטח מאוכזב מאוד מהדרך שבה השיטה הולכת.

פול היובר
מדריך הסניף בלאנקאסטר, פנסילבניה

צור קשר

מייל: 
נושא פנייה: 
שם: 
טל: 
הערות 
    

disipline

 

חדשות

האימונים מתקיימים במתנ"ס לזרוס ברחוב הבעל שם טוב 47.
האימונים ייערכו לסירוגין הן באולם האירועים והן בחדר הלחימה

לפירוט מפת הגעה ומערכת השעות, לחץ כאן


ספייקי המכשיר הייחודי להגנה עצמית, מתאים גם לנשים ולחסרי ידע באמנות לחימה. ספייקי יכול להציל את חייך.
קורס הגנה עצמית כיתות נפרדות לנשים
כל יום שני!

ספייקי


פותחים שנה חדשה!!!
האימונים מתחילים יום שני 1-9-14
נפתחו מקומות לחדשים (ילדים ובוגרים)