logo

טינג סינג צ'י קונג של שיטת גמל שלמה דרומי

צ'י קונג היא אמנות סינית ותיקה והיסטורית המורכבת מהידע יקר המציאות של טיפול עצמי (תרפיה), מדיטציה ואמנויות לחימה. צ'י קונג היא בפשטות תרגיל המבוסס על הפעילות האנושית היומיומית של שאיפה ונשיפה. במשך יותר מאלפיים שנים, אמנות סינית עתיקה זו אשר לה גבולות עמוקים וחסרי סוף, עברה מספר גדול של שינויים. זוהי היכרות עם הג'וק לאם ג'י טונג לונג פאי טינג סינג קונג (טס"ק) צ'י קונג.


היישום של צ'י קונג באמנויות הלחימה מערב את תהליך הנשימה כדי ליצור כוח. מבחינה רפואית, צ'י קונג מגביר את זרימת הדם, משחרר רצועות ומרדיאנים, מחזק את הצ'י של הגוף, מאיץ את תפקוד מערכות איבר מסוימות, מגדיל חסינות ועוזר לחילוף החומרים. צ'י קונג יכול לרפא מחלות כרוניות, להרגיע ולהשקיט את גוף האדם אשר, מצידו, מחזק את החשיבה, נפטר מחוליים, מחזק את הבריאות ולכן מגדיל את תוחלת החיים. כשהוא מבוסס על עקרונות אלו צ'י קונג היא, אכן, אחת מאבני החן הנוצצות של האוצרות הסיניים הישנים אשר נשמרו. טס"ק, אשר נוצרה ע"י מאסטר הדור השני לי שיים סי (הנזיר הזקן) מאמנות גמל שלמה דרומי, נסמכת על השמיים, הארץ, השמש, הירח, הזמן ואויר נבחר אשר פועלים בתיאום עם מבנה הגוף. טס"ק של נג הונג (תיאורית חמשת האלמנטים) כמו גם בה גוואה (תיאורית היקומים הקיימים) היוותה נושא אמנות לחימה מחוייב המציאות אשר נלמד ע"י תלמידי השיטה הבודהיסטים בדורות קודמים. מתחילתו עד סופו, ישנו סה"כ של שש תנועות-תהליכים בסיסיות בטס"ק. תנועות אלו, אשר בעבר נקראו מתכת, עץ, מים, אש, שמש וירח, מתורגלות בתיאום עם תזמון עונתי ומיקומים נבחרים. התהליך (הכולל תנועות יד וגוף בתיאום עם חשיבה לוגית) כולל בתוכו תנועות הרמה\שקיעה, פתיחה\סגירה, התרוממות\ישיבה, הנפה, התכופפות, הפיכה ופיתול, גריפה וצחוק. לפיכך צ'י קונג מבוססת על שילוב של תנועות יד וחשיבה נכונה המתואמות עם תנועות גוף ונשימה.

תהליכי תרגול הצ'י קונג ודגשים

(1) מתחילים: זמן תרגול אופטימאלי יכלול תרגול בוקר יחיד ותרגול ערב יחיד. התרגול יכול להיעצר כאשר הגוף מתחמם, תוצאה המגיעה לאחר כ- 15-20 דקות. המתרגל יכול להאריך את זמן התרגול ככל שהוא מרגיש נוח עם התרגיל לאורך זמן.

(2) מיקום התרגול: התרגול יכול להתרחש בין אם בתוך חדר או באוויר הפתוח. גורם מפתח יהיה זרימת אויר טובה בשטח התרגול, וסביבה רגועה ושקטה. כאשר החוץ נקי יותר, טבעי יותר ומאופיין במים זורמים, אויר נקי וצמחיה עדיף לתרגל בחוץ, היות וסביבה כזו תורמת ליעילות התרגול.

(3) ביגוד: הביגוד צריך להיות רפוי ונוח. המתרגל צריך להיות במצב רוח רגוע וקליל. משקאות אלכוהוליים, ממריצים, מזון מעורר גירוי או סמים אסורים לשימוש בשעות שלפני התרגול. אישה במחזור או בהריון מעל לחודש השלישי צריכה להפסיק לבצע את התרגיל. אין לצרוך משקאות או מזונות קרים כחצי שעה לאחר התרגול.

(4) כוס מים חמים (או פושרים) מומלצת לשתיה לפני התרגול (אפילו מספר כוסות). במהלך התרגול על המתרגל להיות רגוע ומרוכז, לכוון את יציבת הגוף ולהפטר מדאגות היום האחרות המציקות לו על מנת להרגיש את הסביבה הרגועה, המוארת והשמחה הדרושה לשפר את מיומנותו.

(5) תרגיל השאיפה\נשיפה של הצ'י קונג מערב נשימה טבעית. כל תנועה, המתואמת עם הנשימה, צריכה להיות רכה, שווה ולא עמוקה או רדודה מדי. הנשיפה והשאיפה צריכות להפוך מתואמות ומקושרות בהדרגה מהלך תפעול הצ'י; על המתרגל לשמור על רגיעה רוחנית כדי להשיג רגיעה בזמן התרגול בתנועה כדי לשלב תנועה ועמידה סטאטית, שהן המטרות הסופיות של למידת הצ'י קונג. אין זה נדיר כי מתרגל יחוש בעליה בפעימות הלב במהלך התנסות הצ'י קונג הראשונה שלו כתוצאה מתנועות לא אחידות ומתוחות. אם תופעה כזו קורה, על המתרגל לחדול מהפעילות ולהמשיך רק אחרי שגופו רגוע ושקט שוב.

(6) לעיתים קרובות, במהלך התרגול, בייחוד למתחילים, תופעות כמו כיווצי שרירם אזוריים (כאב רגלי ומותני), רעידות גוף, גירויים בעור, עלייה בחלק מחלקי הגוף ונפיחות מקומית עלולות להופיע. תופעות אלו הינן נורמאליות ומהוות תגובה גופנית מוכרת לצ'י קונג.

(7) לאחר התרגול על התלמידים להירגע לאט מנטאלית ולחזור לאיזון רגיל; אז, לאחר מכן, להפעיל את חלקי הגוף באמצעות חיכוך וחימום של הידיים, ביצוע מסג' עצמי של הפנים, הראש, הכתפיים, החזה, הבטן והאגן.

(8)אין זה קשה ללמוד תרגילי צ'י קונג. למרות זאת, על מנת לראות תוצאות מועילות מהתרגול, עליך לתרגל בסבלנות ובהתמדה. במילים אחרות, צריכה להיות הנחישות להתייחס לתרגילי צ'י קונג כשגרה יומיומית כדי להרוויח השפעה חיובית לאורך תקופה ארוכה של זמן.

תרגול הנשימה הבסיסי של הטינג סינג קונג

(1) שאיפה: הרפה את הגוף כולו, פיזית ומנטאלית. בזמן השאיפה, יניקת האוויר צריכה להיות איטית, קלה ואחידה מהפה והאף. כאשר שתי השפתיים נוגעות קלות, האוויר צריך להישאף בעיקר מהאף. בזמן השאיפה, קצה הלשון צריך להיות מגולגל קלות מתחתית הפה (נוגע בחך העליון) והעיניים צריכות להיות מעט עצומות. התהליכים הנ"ל מהווים את התהליך השלם של הנשימה העמוקה.

(2) שאף, הדק את פי הטבעת והצמד את השיניים: כמו ב(1). בתנועות הראשונה, השלישית והרביעית של טס"ק, תנועות אלו נדרשות בתוספת לתהליך השאיפה. כל התהליך מתאים לגישת סגירת צ'י של אמנויות לחימה.

(3) נשוף: אחרי (1), אורי ישוחרר מאף (תהליך שחרור רעלים) ואז מהפה. העיניים והשפתיים פתוחים קלות כאשר אויר משוחרר מהפה. במהלך הנשיפה על המתרגל לפעול כאילו הוא משחרר את האוויר באופן מנטאלי, הדרגתי ושווה מהכתפיים, נקודת ההתחלה או כפות הרגליים. הקישור בין השאיפה והנשיפה מטופל בתהליך שלם, המהווה את מה שנקרא בצ'י קונג "מחזור". אחרי השלמת תהליך על המתרגל לבלוע את הרוק שהצטבר בפיו, אם הצטבר, לפני תחילת השלב הבא.

(4) בששת התהליכים של טס"ק, בתוספת לשאיפה\נשיפה שתוארו למעלה, המערכת מתאמת גם תהליכים של:
     (א) שאיפת אף\נשיפת פה.
     (ב) שאיפת אף\נשיפת אף.
     (ג) שאיפת אף\בליעת פה.
     (ד) תחלופת צ'י.

תנועות התרגול הבסיסיות של טינג סינג קונג

במהלך תרגול הטס"ק, נשימת המתרגל צריכה לתאם מערכת ייחודית של תנועות גוף ויד עם ביצוע השאיפה והנשיפה. כל אחד מששת התהליכים הינו מובדל ועצמאי. גישה מועדפת תהיה ללמוד ולתרגל כל תהליך בנפרד; מתרגל יכול לקשר ולשלב את כל תהליכי התנועה לתרגול אחד אחרי שכל תרגיל נפרד הובא לשליטה. כאן מובא הסבר התהליכים הבסיסיים בשפה פשוטה:

התהליך הראשון (התהליך הקטן של ההתרוממות והשקיעה מטה): הנשימה מתרכזת בשאיפה אחת ושתי נשיפות, כיווץ הקיבה ונשיכת השיניים נדרשות במהלך השאיפה.
התהליך השני (הרמת יד והפיכתה, דחיפה קרובה, נדנוד, כריעה וגריפה): הנשימה מתרכזת בשאיפה אחת ושתי נשיפות, שאיפת אף, נשיפת פה ובליעת אויר.
התהליך השלישי (התרוממות ושקיעה מטה, כריעה): הנשימה משתמשת בשאיפה אחת, כיווץ קיבה, נשיכת שיניים ושתי נשיפות, תחלופת אויר.
התהליך הרביעי (התרוממות, תלייה והגבהה, הפיכה פתוחה ושקיעה): הנשימה מתבצעת בהתאם לשלבים (1)-(4).
התהליך החמישי (יד הבודהא השמח, התרוממות, שקיעה, סגירה, צחוק, עלייה וישיבה): הנשימה משתמשת בשאיפה אחת, שתי נשיפות, שאיפת אף ונשיפת אף.
התהליך השישי (פיתול והפיכת יד כפולה לשמאל ולימין): הנשימה נסמכת על שאיפה אחת ונשיפה מהפה.

מסג' עצמי מגיע אחרי תרגול הצ'י קונג. התמונות המשובצות 1 עד 12 מראות חלקים מתרגול הצ'י קונג.

מסקנות סופיות

טינג סינג קונג של בודהא, המבוסס על שמיים, ארץ, זמן ואויר נבחר, עובד עם מבנה גוף האדם. השינוי המתמיד של היקום משפיע בכבדות על תפקודי הגוף. לפני זמן רב הכיל צ'י קונג את תיאורית הסיאום (שמיים, ארץ ואדם) ותיאורית הנג הונג (מתכת, מים, עץ, אש ואדמה) . לדוגמא, אביב משויך לעץ היוצר רוח, ממוקם במזרח וחודר את מערכת הכבד; קיץ שייך לאש אשר מייצרת חום, ממוקם בדרום וחודר את מערכת הלב; סתיו משויך למתכת היוצרת יובש, ממוקם במערב וחודר את מערכת הריאות; חורף משויך למים היוצרים קור, ממוקם בצפון וחודר את מערכת הכליות. תאוריה מורכבת יותר לצ'י קונג של יישומי אמנויות לחימה ורפואה מערבת את שיאי זרימת הדם בשנים עשר תחומי זמן בגוף האדם. ישנה תיאוריה נוספת הנוגעת לצ'י קונג, המקשרת תפקודי פנים וחוץ של הגוף דרך "ארבעת האוקיינוסים", כמו למשל קוראת לדן-טיין אוקיינוס הרוח. בתרפיית צ'י קונג, ישנם שלושה אוצרות – רוח, צ'י ובהירות. צורות של אברי גוף נתפסים כשלוחות של מהויות תוך גופיות, כמו השיער כשלוחה של הדם, המתייחס ללב., וכל המפרקים נתפסים בשלוחות (הארכות) של איברים פנימיים.
עוד תיאוריה רפואית טוענת כי הלשון היא חוטר של הלב, המסתיים בלב, מקשר לכליות ומסתיים באוזניים. עיניים מקשרות לכבד, כליות שולטות על העצם כך שכל פגיעה בעצם תפגע בכליות. אם הצ'י קונג הינו חלש, למתרגל יש כנראה מערכת דם בלתי מאוזנת, אשר מערב גם בעיות עור וכנראה גם כולל בעיה של נשירת שיער. לבסוף הוא יגיע למצב של פגיעות לסוגי מחלות שונים.
בביסוס על התיאוריות הנ"ל, קל לזהות כי תרגול הצ'י קונג מתואם עם עונת השנה, מקום התרגול והזמן ביום. משתנים אלו הינם כולם מקושרים ומערכים כראוי. עובדה מוצהרת זו עומדת בבסיסם של הצ'י קונג, אמנויות הלחימה והרפואה הסיניות.

צור קשר

מייל: 
נושא פנייה: 
שם: 
טל: 
הערות 
    

disipline

 

חדשות

האימונים מתקיימים במתנ"ס לזרוס ברחוב הבעל שם טוב 47.
האימונים ייערכו לסירוגין הן באולם האירועים והן בחדר הלחימה

לפירוט מפת הגעה ומערכת השעות, לחץ כאן


ספייקי המכשיר הייחודי להגנה עצמית, מתאים גם לנשים ולחסרי ידע באמנות לחימה. ספייקי יכול להציל את חייך.
קורס הגנה עצמית כיתות נפרדות לנשים
כל יום שני!

ספייקי


פותחים שנה חדשה!!!
האימונים מתחילים יום שני 1-9-14
נפתחו מקומות לחדשים (ילדים ובוגרים)