logo

מלאכת האהבה של ג'וק לאם “Inside Kung Fu”, אוקטובר 2003 אלפונסו סאלינס ו-הו וונג

גרנדמאסטר הנרי פו איי
"הנרי פו איי עסק בחצי המאה האחרונה בקידום התועלת של גמל שלמה דרומי".

מאז מותו של הגראנד מאסטר האגדי של ג'וק לום ג'י טונג לונג פאי, לאם סאנג, ב-1991, החלו חקירות רבות בקשר לשיטת הקונג פו של גמל שלמה דרומי. מאסטר הנרי פו איי, מייסד סניף גמל שלמה דרומי בארגון האקדמיה הסינית לקונג פו ארה"ב (CKFA), ב-1982, החל ב-1955 כאחד מתלמידיו של גראנד מאסטר לאם סאנג.

בימים אלו ישנם חברי ארגון וסניפי בתי ספר של הארגון בכל העולם. מאז 1981, איי הקדיש את כל זמנו ומרצו לפיתוח צ'י קונג, רפואת דיט דה וריפוי, כמו גם קידום קונג פו גמל שלמה דרומי. איי ביצע הרבה הדגמות ותצוגות מרתקות, הופיע במספר קלטות וידאו ופרסם בכמה שפות ברחבי העולם.

כיליד הונג קונג, סין, איי גדל וחונך בהונג קונג ובארצות הברית. בהונג קונג מאסטר איי החל את אימוני הקונג פו ב-1947, בלימוד שיטות דרומיות שונות של קונג פו, כמו: האנג טאו צ'וי מאי, באק האוק ו-פאק מאי. זמן קצר אחר כך היגר לארצות הברית ב-1955 והצטרף למשפחתו בניו יורק. כאן יתחיל איי את היכרותו עם השיטה של ג'וק לום ג'י טונג לונג פאי, ובנוסף כאן יתחילו אימוניו תחת הגראנד מאסטר המנוח לאם סאנג.

תוך כדי האימונים בקואן אינק פונג, סניף של היפ סינג טינג בניו יורק, מאסטר איי יחד עם אחיו לקונג פו עזרו להקים וליצור את מועדון האתלטים הויקינגי ב-1957. פעילויות הקונג פו של המועדון כללו ריקוד ארייה שנתי של ראש השנה ותצוגות קונג פו מגוונות ברחובות של צ'יינטאון ניו יורק. איי התחיל ללמד באופן לא רשמי קונג פו גמל שלמה דרומי חברי מועדוני אתלטיקה שונים. אך יהיה זה תחת הנהגתו של איי שהארגון אחר כך יחלוש על טורניר הכדורעף של הקהילה הסינית-אמריקנית בשנות ה-60. כיום, טורנירי הכדורעף הם אירועי הספור השנתי הגדול ביותר של תושבי צ'יינטאון בצפון אמריקה.

גרנדמאסטר הנרי פו איי
מעמידת מוצא (1) סיפו הנרי פו איי חוסם בעיטת שמאל (2) וסוגר את השער שלו לתוך ארגוף ובעיטה בו זמניים (3-4). פיתול הגוף של סיפו איי (5) מאפשר את ההתרה שמשחררת את מכת המרפק השמאלית (לא בתמונה), שאחריה אגרוף למרכז הגוף.

גראנד מאסטר לאם סאנג פרש מהוראה ב-1968 והתיישב בטייוואן. איי חזר לאחד מאחיו לקונג פו של גראנד מאסטר לאם סאנג, סיפו צ'אנג פנג, לצורך החלפת השראה וידע נוספים על השיטה. הם חלקו את שיטת הקונג פו אך טרגדיה היכתה ב-1980, כשאיי היה מעורב בהתנגשות כלי רכב הרסנית. הוא סבל מפגיעות קשות, בנוסף לשיתוק חלקי בצד שמאל של גופו. בחפשו עזרה מרפואת דיט דה הסינית, איי התאחד מחדש עם מורהו, הגראנד מאסטר המנוח לאם סאנג. תהליך השיקום כלל רפואת דיט דה, ו-טינג סינג קונג של ג'וק לום ג'י טונג לונג פאי, ואיי רכש מחדש את חוזקו ותנועתו, ושוב התאמן תחת סאנג.

גרנדמאסטר הנרי פו איי
מעמידת מוצא (1), סיפו איי משתמש בגופו בסיבוב זרועותיו בכיוון השעון להגנה מפני אגרוף ימין (2). בסופה של תנועה עגולה, האמה השמאלית שומרת על מגע עם התוקף בעוד האמה הימנית מתרוממת לאגרוף לגרון (3). התוקף מסובב את האגרוף חזרה אל סיפו איי (4) אשר מושך את זרועותיו למטה (5) לשיחרור בעיטה למפשעה. התוקף מכסה בצעד צ'ופ, בעודו שומר על רגש עם ידיו של סיפו איי. סיפו איי מעגל את מרפקיו פנימה ומסיים עם מכה כפולה לחזה (6).

אחרי החוויה הכמעט-קטלנית, איי שינה את ראיית החיים שלו, בהבינו שרווח או הפסד זמניים שאדם ממיט על עצמו בחייו היא לא מכרעת כפי שנהג לחשוב. איי עזב את הסביבה הסוערת של ניו יורק והמשיך את שיקומו ולימודי הקונג פו בפלורידה. הוא גילה במהרה שבכל אופן הוא זקוק לשחרור מהאנרגיה המחודשת שלו. מציאת אנשים אחרים שהיו מוכנים להתאמן איתו הובילה לבסוף להקמת ארגון האקדמיה הסינית לקונג פו (CKFA) של קונג פו גמל שלמה דרומי.
אי חזר לבקר את מורהו היחיד, לאם סאנג, מספר פעמים בשנה על מנת להרחיב את אימוניו. ב-1984 לאם סאנג מינה את איי ל-איי פינג (הענף השני) לשושלת של ג'וק לום ג'י טונג לונג פאי. מינוי זה כלל את המזבח של ג'וק לום ג'י טונג לונג פאי, הוראות מפורטות על הטיפול במזבח, ושני מרשמי מתכונים לדיט דה עם הוראות טיפול. בברכתו ועידודו של לאם סאנג, איי החל לקדם באופן פעיל וללמד את האמנות בציבור.

מאחר והשיטה מעולם לא נלמדה באופן פתוח מחוץ לקהילה הסינית, לא נוסדו ופותחו מסגרות הוראה ללא-סינים. זה הציג בפני איי אתגר: כיצד לתרגם ולפרק כזו שיטה מורכבת ופנימית לתכנית אשר תהיה מובנת לכולם, ועדיין לשמור על יסודות ושורשי השיטה המסורתיים. איי ולאם סאנג יצרו את הבסיס לתכנית המלומדת היום.

התכנית המשיכה להתפתח עם התקדמותו הנוספת של איי והבנתו את השיטה. אך הדגש והיסוד הבסיסיים נשארו זהים. היסוד של השיטה נלמד ברחבי העולם בתכנית של 4 שנים, אשר מחולקת באופן פשוט לרמה 1, 2, 3 ורמה מתקדמת.

רמה 1

דגש על עבודת רגליים של דינג בוט דינג באר בוט באט בוט של השיטה; תנוחת הגוף העליון או דאו טונג דיפ גואט סוג קאי בואי; עמידת הגוף הבסיסית וניידות ביחס לכיצד חלקים שונים בגוף נקשרים ומגיבים להשגת כוח מקסימלי. כבכל שיטת קונג פו מסורתית, היסוד מושרש בעבודת הרגליים. מבלי הבנה טובה של עבודת רגליים והקשר לשאר הגוף, לא תהיה התקדמות מדוייקת.

רמה 2

כאן תמצית השיטה, ה-סאם בו ג'ין, או שלושת הצעדים קדימה, מוצג לראשונה. תבנית זו מקיפה רעיונות מגוונים של השיטה מתוך ההבנה המסוכמת של סום יאנג לוק גאנג בוט סק. סום יאנג מתייחס להבנה הבסיסית של היחסים בין החלק העיקרי של הגוף – עבודת הרגליים, עמידת גוף ועבודת ידיים. לוק גאנג מתייחס לשמונה טכניקות לכידה בסיסיות. למרות שללימוד תבנית זו נדרשת למידת שלב 2, איי מדגיש כי לא התבנית היא שעושה את הקונג פו, אלא ההבנה והפילוסופיה שמאחורי השיטה.

רמה 3

מעבר להבנת העברת האנרגיה דרך הגוף בתיאום עם תנועה ורעיונות הנלמדים ברמות קודמות. התלמיד לומד שני סטים של צ'י קונג; סט אחד קשה של נאנג קונג, אשר שם דגש על כוחות חיצוניים או קשים; וסט אחד רך, יל קונג, אשר שם דגש על כוחות פנימיים רכים של הגוף. שילוב הרעיונות של סופ בוט בין מור קיו נותן לתלמיד הבנה נוספת של הדרך בה הגוף נקשר יחד בתגובה. זה יוצר את 18 חילופי והלוואות הידיים של טכניקות הלחימה של סופ בוט בין.

גרנדמאסטר הנרי פו איי
מעמידת מוצא (1) נשלחת מכה לכיוון הגוף התחתון (2). סיפו איי לוכד בהוק מבפנים כדי לשחרר בעיטה. בעוד התוקף דוחף למעלה (3), סיפו איי משחרר בעיטה שנייה ושולט על ההתקפה על ידי הישארות במגע. אז הוא משתמש בהוק כפול נוסף (4) למשיכת התוקף לתוך המכה או דוחף אותו (5) ממרחק קטן.

תחת אימוני השלב המתקדם, עיקר המעבר הוא ביישום ובטכניקות לחימה של סופ בוט דים, עם דגש על מואי סאן – הגישה הראשונה – מאחר ותזמון הוא הכל בלחימה. התלמיד ממשיך להתמקד ברעיונות לחימה מגוונים ועל יישומם במסגרת מבנה גופו; טכניקה אחת בלבד יכולה לא להספיק למבנה גופו. עם ההתמקדות על יישומים לחימתיים וטכניקות קרביות, מגיעה הכשרת הגוף. דרך תהליך הלמידה העוסק מתאים ללא הרף את גופו. תחת הרמה המתקדמת, התאמה של חלקים מגוונים של הגוף גורמת להם להפוך קשים כפלדה לצרכי התקפה או הגנה ב-שיים קוואן דוט ג'ונג או פאי דאי, לחימת שיים קוואן זוגית. אחת המטרות ברמה מתקדמת היא להציג 108 שיים קוון, אשר מדגים את הידע וההבנה של השיטה בתבנית אחת.

גרנדמאסטר הנרי פו איי

סיכומים

במשך חייו, מאסטר איי שם דגש על העובדה שקונג פו מסורתי הוא לא רמת ביצוע של תבנית או בעיטה, אלא יישום אפקטיבי של רעיון ופילוסופיית השיטה הנלמדת, בחיי היומיום. וזה כולל שימוש בטכניקות במצבי הגנה עצמית.

עם יותר מ-50 שנות ניסיון בקונג פו מסורתי, איי פיתח והשחיז את מיומנותו והבנתו את ג'וק לום ג'י טונג לונג פאי. מעורבותו בקידום ארגון ה-CKFA של קונג פו גמל שלמה ארה"ב, וקונג פו סיני מסורתי, הפך אותו לאחד המאסטרים היותר מכובדים בעולם.

איי יכול להימצא בימים אלו ממזג באופן פעיל צ'י קונג למטרות בריאות וריפוי יחד עם ריפוי סיני מסורתי. הוא מלמד צ'י קונג וטינג סינג צ'י קונג בציבור הרחב, עם דגש לאלה שמעוניינים ללמוד למטרות ריפוי לטווח הארוך בלבד. פירות עבודתו יכולים להראות מחוף לחוף, היכן שהידע עזר לסובלים מהכל, החל ממכאובים יומיומיים ועד למחלות כרוניות.

תודות למסירותו לאמנות הג'וק לום ג'י טונג לונג פאי, הנרי פו איי היה האחראי לתפוצת אחת מאמנויות הלחימה המעניינות והאפקטיביות ביותר בעולם.

אלפונסו סאלינס עוסק בגמל שלמה דרומי מאז 1992 והיה עם מאסטר איי מאז 1994. נכון להיות הוא מדריך בסניף בית ספר של CKFA באוקסנארד, קליפורנייה.

הו וונג הוא מהנדס שליטת מערכות בעל חברת ייעוץ גדולה בהיוסטון, אזור טקסס,ולומד צ'י קונג עם מאסטר איי מאז 1992.

פרופיל

שם: הנרי פו איי
מקום לידה: קוונג טונג, סין
מקום מגורים נוכחי: היוסטון, טקסס
הגיע לארה"ב: 1955
שיטות קודמות: האנג טאו צ'וי מאי, באק הוק, פאק מאי
שיטה נוכחית: גמל שלמה דרומי
מורה: גרנדמאסטר לאם סאנג סי
תואר: מייסד ומורה ראשי של האקדמיה הסינית לקונג פו גמל שלמה דרומי (CKFA)
צרו קשר: http://www.ckfa.com

צור קשר

מייל: 
נושא פנייה: 
שם: 
טל: 
הערות 
    

disipline

 

חדשות

האימונים מתקיימים במתנ"ס לזרוס ברחוב הבעל שם טוב 47.
האימונים ייערכו לסירוגין הן באולם האירועים והן בחדר הלחימה

לפירוט מפת הגעה ומערכת השעות, לחץ כאן


ספייקי המכשיר הייחודי להגנה עצמית, מתאים גם לנשים ולחסרי ידע באמנות לחימה. ספייקי יכול להציל את חייך.
קורס הגנה עצמית כיתות נפרדות לנשים
כל יום שני!

ספייקי


פותחים שנה חדשה!!!
האימונים מתחילים יום שני 1-9-14
נפתחו מקומות לחדשים (ילדים ובוגרים)