logo

תרגול העמידות ועבודת הרגליים של גמל שלמה דרומי “Wushu Kung Fu”, סתיו 1992 גרנדמאסטר הנרי פו איי

שיטותיה יעילות באופן קטלני. תנועותיה זורמות ועגולות, רכות וקשות, מלבד בשעת התקפה, כאשר פרק האצבע האמצעי (עין הפיניקס) של האצבע המורה בא לשימוש כמו מחט החודרת לאיברים פנימיים או לנקודות עצבוב.

עוסקי גמל שלמה דרומי מסבירים: "מכת אגרוף גורמת לחבלה פנימית" כשהיא מיושמת על ידי מגע רך מעל איבר חיוני, והמכה החזקה לתוך האיבר על ידי אצבע דמויית מחט, הנזק כתוצאה מכך יכול להיות חסימה של דם או אוויר (צ'י), או חמורה כטרומבוזה (קרישת דם) ושטפי דם פנימיים.

עוסקים מחקים את עמידת לחימת הגמל שלמה על ידי שליחת ידיהם קדימה, כשהמרפקים מכופפים מעט ומהודקים פנימה להגנת מרכז הגוף – כמו גמל שלמה.

תנועה אחת יכולה להכיל בתוכה מגוון מפעולות אלה: הפעלות מתוכננות של הידיים הכוללות אחיזה, תפיסה, שמירה, לכידה, לפיתה על ידי האמות, מכות חותכות עם פרקי האצבעות, לחיצות מרפק, מהלומות מהירות ומפתיעות בשתי הידיים, שיפוד על ידי אצבעות מתוחות, סתירות קלות בתנועות מהירות של הצלפה, פתיחה מהירה של האצבעות מתוך האגרוף, טלטול מהיר וכוחני של זרוע היריב, חיתוך על ידי להב היד, "הוק" והסטות של ידיים, מכות מרפק, גריפות דמויות צבת, ותקיעות על ידי הצד האחורי של היד. רבות מתנועות אלה הן בו זמנית הגנתיות והתקפיות.

תרגול העמידות ועבודת הרגליים של גמל שלמה דרומי

כפות הרגליים רחוקות זו מזו בערך ב-30 ס"מ, מרחק כתפיים, בכיפוף של רגל מובילה לתמיכת רוב המשקל, בעוד הרגל האחורית המעט מופנית מתפקדת כיתד. משקל הגוף מתחלף מעקב לאצבעות, אצבעות לעקב, מאחור לפנים, פנים לאחור. תנוחה ניידת זו מקלה בהתקדמות אסטרטגית, בתמרונים לצדדים ובסיבובים ההכרחיים לסגנון.

תנועות גריפה הן קצרות וארוכות, קדימה ואחור ולצדדים. בעיטות הן גבוהות ונמוכות, כוללות הצלפות, דחיפות, לחיצות, קפיצות ורקיעות, עם דגש על יעילות בבעיטות בשוק, בירך ובמפשעה.

תלמידים שולטים בתמרונים בסיסיים אלה בתבניות יחידניות וזוגיות, אשר משלבות בתוכן את כל טכניקות הידיים והרגליים.

קונג פו ג'וק לום דורש בן זוג תמידי לאימונים. ניתן לשלוט על הכוח של השיטה כעל "כוח חי", בחישת היריב. 18 דואי-ג'ונג (סטים של זוגות) ידועים כ-סופ בוט מור קיו, מפתחים את היכולת "לחוש", "להידבק" או "לכוון מחדש" כוח. שניים מחמשת אימוני ה-דואי ג'ונג מלמדים את ידי התלמידים להגיב אינסטנגטיבית בלחימה חופשית. חישת כוח היריב, חולשתו, כיוונו, העברת משקלו ומוכנות ההתקפה שלו נעשה על ידי מגע יד-יד. הגמל שלמה לא סומך על כוח פראי בבואו לגבור על יריבו, אלא "לווה" את כוח היריב ומשתמש בו נגדו.

מספר אסטרטגיות באות לידי שימוש בלחימה: הפחדה, הטעייה, הפלת היריב, התקפה משני הצדדים ומלפנים, היצמדות ושיחרור. ראייה ושמיעה גם הן מאומנות להבנה ולחיזוי תנועות היריב.

הסודות של נאן קונג שאולין של גים ג'ונג ג'ון (פעמון הזהב) טיט בו איי (חולצת הזהב) בנויים סביב צורת אימונים מסורתית של שיטת הג'וק לום למטרת כוחות אינץ' מתפרצים מבפנים ומבחוץ. נוסחאות אלה של צ'י קונג קשה, מכוונים את הנשימה לבטן התחתונה בעוד מרכז הכובד יורד והשורשים מתעמקים. הם גם מפתחים את כוחות האינץ' הקטלניים של השיטה בתנועות גלים (נאמר על הג'ינג של הגוף שהוא מופק בגלים זהים להופעת התקף). לכל אחד משבעת הזרעים (מהלומות) של השיטה יש עשרה כוחות ג'י מתפרצים. כל מפרק של הגוף יכול להכיל ולשחרר כוח מתפרץ. אולם, עליך ללמוד חוזק מספיק, שיווי משקל ורגש על מנת לפתח ידי גמל שלמה מהירות.

מהלומת שלושת הכוחות הבסיסיים היא כוח קפיץ (ג'ינג) אשר מגיעה מהכתף, מרפק ויד, המאפשר לתלמיד להכות שלוש פעמים ללא החזרת האמה. חשוב על ההיקש הבא: מכה ישירה בסגנון קשה משולה לרובה בעל פעולה אחת; חובה להחזיר את האמה כשם שחובה לטעון את הרובה. מכת שלושת הכוחות משולה לנשק אוטומטי בעל יכולת ירייה רצופה. למרות שהוא קטלני כהגנה עצמית, גמל שלמה מועבר גם כלימוד התפתחות בריאותית ונפשית.

תרגול העמידות ועבודת הרגליים של גמל שלמה דרומי

ההוראות הנ"ל מראות את ה"ג'ונג טאו" או עמידת מוצא של גמל שלמה ג'וק לום. "ג'ונג טאו" נוצר מאימוני עבודת הרגליים (מא בו) בשילוב עם תנוחת הגוף (סאן ין; הנושא הבא). ללא אימון של למידה טובה, לא סביר שתוגשם היכולת הגבוהה של השיטה. כל הכוחות מגיעים מאימונים על עמידות ועבודת רגליים ומועברים מהרצפה דרך הרגליים והחוצה אל הגפיים, בעוד משקל הגוף עובר מעקב אל גב כף הרגל וההיפך. כוחות מתפרצים (ג'ינג) מאומנים בתזוזה אחת של המותן, ברך וקרסול וחלקה התחתון של כף הרגל, כולן בבת אחת.

כל השפיפויות הללו והפיתולים משרתים מטרה אחת של אימון כל הגוף כמחולל של כוח. בשערים השונים אנו מסובבים ומותחים את השרירים והגידים ואז מכווצים ומשחררים אותם, בדומה לגומייה הנמתחת ומשתחררת. זה יוצר כוח קפיצי מתפרץ בכל הגוף. הוא ידוע כ"סאם בו קיו" כשאמצע הגוף יוצר צורת "חצי סהר" וחלקו העליון של הגוף נוטה קדימה בתנועה עגולה של בליעה ויריקה של כוח האינץ' המתפרץ של השיטה, הידוע כ"גוון האן ג'ינג".

במשך דורות רבים, אמנות נדירה וסודית זו נקראה "לחימת צל ההאקה" וידועה בכוחה החזק ובמהירותה.

תרגול העמידות ועבודת הרגליים של גמל שלמה דרומי
תרגול העמידות ועבודת הרגליים של גמל שלמה דרומי

יצירת העמידה

2.1 עמידה ישרה, מקם את שתי הידיים על המותניים, כשהן נתמכות בה.

2.2 תאם את הברכיים עם המשקל עם העקבים, בצע עמידה בצורת "V" ישרה.

2.3 בשמירה על תנועה זורמת, השקע למטה את שתי הברכיים כדי ליצור "V" הפוכה ("\/"). על שני העקבים להיות ברוחב כתפיים.
זוהי עמידת סוס בצורת "V" ישרה (בוט) והפוכה "\/" (צורת 8 סיני). עמידה זו דורשת משיכת הבהונות, הברכיים והמותניים פנימה (מתייחס ל-1.1).

הכנה לצעד

2.4 הרם את כף הרגל הקדמית (ימנית) בתנועה עגולה והנח אותה חצי צעד קדימה לכף הרגל השמאלית. זה ייתן לך צורה בין ה"V" (בוט) וה"צ'ינג". לאחר שאתה מסוגל לבצע את העמידה הזו, נסה לעשות אותה לנוחה על ידי שאיפה דרך האף (יאנג) ונשיפה דרך הפה _יין) בצורה איטית ורגועה. זכור להצמיד ברכיים ומרפקים פנימה בשאיפה והחוצה בנשיפה (ראה תמונות 2.5, 2.6).

זהו הצעד הראשון בלימוד טכניקות מקדש הג'וק לום של תנועת גוף של יצירה, בליעה ויריקה. בזמן תרגול הנשימה, התרכז באיזון הגוף ובנוחות (בעמידת הגמל שלמה).

בום בו דואן מא: צעד הצ'ופ

זהו תרגיל עבודת הרגליים (בופאט) הראשון של שיטת מקדש ג'וק לום גמל שלמה. שמור על תנוחת רגליים וגוף שנלמדה לעיל כל הזמן תוך כדי עשיית התרגיל הזה.

2.7 כל צעד בהליכת הסוס מצריך ריכוז של המודע (כוונה) להבאה מהירה קדימה של הברך (שאיפה – פנימי). המשך את התנופה בהדיפה למטה של כף הרגל בחצי צעד (בוהן לעקב) – נשיפה. התנועה קדימה תמשוך אוטומטית את אחורי כף הרגל קדימה בחצי צעד מאחורי כף הרגל הקדמית. (הרגל האחורית משמשת כיתד). זה נקרא בום בו מא.

המשך בהליכת הסוס ישר קדימה לפחות עשר פעמים על ידי הרמת הברך הימנית מעלה והדיפת כף הרגל הימנית במרחק של חצי צעד. תרגול של חצי שעה ביום במשך חודשיים שלושה יהפוך זאת לטבע שני לגופף.

2.8תרגיל זה יכול להעשות גם בתליית שני המררפקים בתנוחה עליונה. למרות שזה דורש יותר מיומנות הוא ייתן לך יותר גמישות ליצירת צורת חצי סהר של הגוף העליון.

לואו בו קוואן מא: הצעד העגול

2.9נוהל התרגול הזה דומה בבסיסו לבום בו גון מא שלעיל, רק שבמקום הרמה חדה של הברך, הפעם הברך (וכף הרגל) זזות בתנועה עגולה החוצה חצי צעד קדימה. כף הרגל האחורית נמשכת אוטומטית (כיתד) חצי צעד מאחורי כף הרגל שקדמית. תנועת חצי הצעד העגול, כף רגל אחורית חצי צעד, נחשבת לצעד אחד שלם. המשך בהליכת הסוס ישר קדימה לפחות עשרה צעדים שלמים. מטרת תרגילי הרגליים היא להשגה של שליטת גוף ואיזון שבהם אתה מעביר את כל משקל הגוף בעודת בולע (הגנה) ויורק החוצה (התקפה) את כוחות האינץ' המתפרצים של השיטה (ג'ינג). אימונים אלה מאפשרים גם את יישום כוחות האינץ' של הגוף התחתון (גוואן האן האר ג'ינג) של המותן, הברך, הקרסול, כפות הרגליים והידיים בלחימה. דוגמאות לכך מוצגות בתמונות 2.10-2.16 בדפים הבאים.

תרגול העמידות ועבודת הרגליים של גמל שלמה דרומי

אימוני גוף תחתון

2.10 קום יין מא בו – בליעה – הצמד יחד את הברכיים.

2.11 יריקה – כוח אינץ' של כל הגוף – ברכיים החוצה.

2.12 גריפה למעלה של כף הרגל המגיעה.

2.13 ברך למעלה – גוק סופ.

2.14 בעיטה צדדית – האן ג'ט.

כל העיל הם קונג פו האר מון (שער תחתון) של ג'וק לום גמל שלמה. עליהם להיות מתורגלים על מנת לבוא באיזון ובקישור עם הגוף העליון להוצאה של כוח מכלול הגוף. שוב, זה ייקח חודשיים שלושה של אימון יומיומי להשגה של נוחיות.

תרגול העמידות ועבודת הרגליים של גמל שלמה דרומי

סופ מא: אימונים

אחרי הליכת הסוס מספר פעמים קדימה (או ב-בום בו גון מא או לואו בו קוואן מא), השתמש בטכניקת סיבוב זו לחזרה ולהמשך קדימה. שיטת הסיבוב מהווה גם היא חלק חשוב בסיבוב של 360 מעלות של שער צדדי של סאם בו קיו ושל הכוחות העגולים של שיטת המואי פאר.

3.1 מעמידת הסוס הימנית, הרפה את גופך והנח את כף הרגל הקדמית בהצלבה לפני הגוף, כשאחורי הברך הימנית מונחת על קדמת הברך האחורית. כל המשקל של הגוף הוא על הרגל השמאלית האחורית.

כף הרגל הקדמית מונחת על הבהונות והרגל כמעט ריקה במשקל ומתפקדת רק כ"מחסום דלת".

3.2 העבר את משקל הגוף לרגל הקדמית הימנית (כעת הרגל האחורית ריקה ומתפקדת כמעצור דלת). הבא את הרגל האחורית השמאלית סביב ומעל הרגל הימנית (ברך שמאל מעל ברך ימין) והעבר את משקל הגוף אל הרגל הימנית האחורית. כעת כף הרגל השמאלית מונחת על הבהונות וכמעט ריקה ממשקל ומתפקדת כמעצור דלת.

3.3 כעת העבר את משקל הגוף אל הרגל השמאלית הקדמית כשהרגל האחורית משמשת כמעצור דלת. על ידי שימוש בתנופת הצעד המוצלב, הסתובב על ציר הבהונות ימינה, סיום בעמידת סוס ימנית.

3.4ביצעת פנייה אחורנית שלמה מעמידת הסוס הימנית המקורית שלך. מצא את קו האמצע שלך וחזור על הליכת הסוס קדימה מספר פעמים, הסתובב אחורנית (3.1-3.4) ושוב בצע את הליכת הסוס קדימה. המשך את האימון על ידי הליכת סוס קדימה מספר פעמים רב ככל שתוכל, הסתובב, בצע הליכת סוס, הסתובב וכן הלאה...

מכתב מסיפו הנרי פו איי

מאז קיץ 1987, שקלתי להוציא לאור ספר כמדריך אימונים לעוסקים והוראות לציבור הרחב בקונג פו הנדיר הידוע כקונג פו של מקדש ג'וק לום (יער הבמבוק) טונג לונג פאי (גמל שלמה דרומי) של מחוז קוואנג סאי לכבוד הסיפו שלי. שקלתי זאת לאור ברכתו ולכבודו של המורה שלי, הגראנד מאסטר דור רביעי, סיפו לאם סאנג.

מסיבות של קונפליקט, הספר מעולם לא נוצר לפני פטירתו של סיפו לאם סאנג בנובמבר 1991.

לאחרונה, נקרתה בדרכי ההזדמנות לפגוש את המו"ל של מגאזין “Wushu Kung Fu”, רוג'ר ד. האגווד, בעצמו איש קונג פו מעל שני עשורים, ועוסק של גמל שלמה דרומי, ובשל התעניינותו וכוונתו, נדר לזכרו של סיפו לאם סאנג ולי לעזור להוציא לאור את אמנות הקונג פו הנדירה הזו לטובת הציבור הכללי.

ברבע המאה האחרונה, עידן חדש באמנויות לחימה נולד. מסרטיו של ברוס לי ליצירת מדייה של אמנויות לחימה, גראנד מאסטרים ומאסטרים חדשים הופיעו ובהולדתו של כל יום, אמנויות לחימה הופכות יותר ויותר מגוונות. אולם, חוששני שרוב האמנויות בימים אלו, הן לא אמנויות הלחימה להישרדות. נדמה כי לחימת הקונג פו איש באיש אבדה במבדה של העידן הזה. כמה עצוב!

במאמר זה, אני חולק ידע וניסיון אישי של 37 שנות לימוד, תרגול והוראה. ידע וניסיון שנרכשו ישירות ממורי המנוח, סיפו לאם סאנג. ההוראה שלי היא לא להשלכה או לגרימת בלבול לאחרים. אני מלמד מה שאני יודע ומה שתרגלתי במשך 37 שנים. כל תלמיד של סיפו לאם סאנג מכיר את העומק של הקונג פו שלו. אני לא רוצה לפגוש בעוסקים אחרים של גמל שלמה דרומי בעמק השווה או לשנות את ההכרה והידע המקצועיים של ההוראה שלי. אני אלמד דור חדש את הקונג פו של ג'וק לום המסורתי הזה, ואני מקווה שתלמידי וממשיכי יעשו אותו הדברלשמירת הקונג פו הנדיר והטוב הזה בחיים לדורות הבאים.

שיטת לחימת ג'וק לום מסורתי עומדת על שורשיה, שמה וסמלה המקצועיים קרוב ל-300 שנים. קודם נזירי מקדש הג'וק לום במאה ה-19, אחר כך עוסקים מפורסמים כמו גראנד מאסטר צ'אנג יל ג'ונג, וונג יוק קונג, ולאם סאנג במאה ה-20, שמרו את סודות האימון, ועדיין העלו את הפופולאריות שלה בדרום סין כאמנות לחימה קטלנית. חלק כינו אותה גמל שלמה "מואי פה" (פרח השזיף) (אחרי שהנזיר לי סיאם סי כינה אותה יד פרח השזיף האדום) ולאחרים היא הייתה מוכרת כהאקה קוון הסודית (אנשי ההאקה עברו מסין הצפונית והפכו ידועים כ"אורחים").

קונג פו ג'וק לום באמת מחקה את תנועות הגמל שלמה עם כוח הגנתי והתקפתי מתפרץ. זו אמנות לחימה רצינית. משקלנו מרגיש כמשקלו של שור, כוחינו כשל נמר ומהירותנו כשל נחש.

הגמל שלמה דרומי מתאים לגברים ולנשים, בכל גיל, והוא דרך מצויינת להשגת בריאות, כושר ואריכות חיים. בשנה של אימונים, אתה יכול להעצים את גופך בתנועות הגנתיות והתקפתיות של הגמל שלמה בעודך לומד הגנה עצמית בסיסית. בעצם, הפילוסופיה של שיטת הלחימה מבוססת על אנטומיית הגוף של הגמל שלמה. מעמידת הגוף הבסיסית (סאן ין) עד לעבודת הרגליים (מא בו), כל תנועה מחקה גמל שלמה. הידיים וכפות הרגליים הם יחידה אחת הנעה סימולטנית. אולם, צד ימין וצד שמאל (יין ויאנג) יתנהגו באופן עצמאי, שולטים ומכים בכיוונים שונים. בו זמנית, לכל צד שלוש "רגלי" גמל שלמה ידועים כ-סאם בו קואי שמשולב באימוני המואי פה הידועים כשילוב של לוק הופ (ששת ההרמוניות). זהו בדיוק סימן ההיכר של האימונים הסודיים. כמובן שנדרשים אימונים וזיעה מעורבבת בכאב כדי לשלוט בה.

תרגול העמידות ועבודת הרגליים של גמל שלמה דרומי

מדריך אימוני ההמשך הוא תכנית הלימודים של האקדמיה הסינית לקונג פו גמל שלמה דרומי, אשר מלומדת בבית הספר הראשי שלי ובסניפיו בכל רחבי הארץ. חלק ממדריכי הסניפים הם תלמידים וחלקם ממשיכים; אולם, כל הסניפים המורשים יעקבו אחר האימונים המסורתיים כמסגרת לדורות הבאים.

אימונים שנעשים ללא כוחות מתפרצים ושליטת עמידת גוף של גמל שלמה הם חסרי ערך הגנתי והתקפתי. כמו שמורי, סיפו לאם סאנג, חזר ואמר בעשר השנים שלפני מותו, להתאמן ולתרגל קונג פו ג'וק לום ללא החוזק והכוח של שליטת גמל שלמה פירושו תנועה של דמיון בלבד של "ידי פרחים" אשר לא תפיק קונג פו טוב. בכל תנועה קטנה של הגמל שלמה טמונים כוחות אינץ' המסוגלים להתפרץ בכל כיוון.

היקמתי תכנית אימונים של קונג פו קוואנג סאי של מקדש ג'וק לום גלמה שלמה מסורתי כמטרה לכל עוסק, תלמיד וממשיך. בתקווה, שחלק יוכלו להגיע לרמה הגבוהה ביותר של אימונים בקונג פו נדיר וקטלני זה להעביר אותו לדור הבא.

צור קשר

מייל: 
נושא פנייה: 
שם: 
טל: 
הערות 
    

disipline

 

חדשות

האימונים מתקיימים במתנ"ס לזרוס ברחוב הבעל שם טוב 47.
האימונים ייערכו לסירוגין הן באולם האירועים והן בחדר הלחימה

לפירוט מפת הגעה ומערכת השעות, לחץ כאן


ספייקי המכשיר הייחודי להגנה עצמית, מתאים גם לנשים ולחסרי ידע באמנות לחימה. ספייקי יכול להציל את חייך.
קורס הגנה עצמית כיתות נפרדות לנשים
כל יום שני!

ספייקי


פותחים שנה חדשה!!!
האימונים מתחילים יום שני 1-9-14
נפתחו מקומות לחדשים (ילדים ובוגרים)