logo

הסודות של גמל שלמה דרומי “Wushu Kung Fu”, קיץ 1992 גרנדמאסטר הנרי פו איי והרי א. וויט

הבא

סיפו הנרי פו איי
סיפו הנרי פו איי

שיטת קונג פו גמל שלמה דרומי היא אמנות שלמה אשר ניתן לתרגל אותה כתוכנית כושר גופני למטרות בריאות, אורך חיים והגנה עצמית. היא מתאימה הן לגברים והן לנשים, בכל גיל ובכל מבנה גוף.

האקדמיה הסינית לקונג פו גמל שלמה דרומי (נכון לעכשיו, משרדיה הראשיים ממוקמים בהאמבל, טקסס) וסניפי בית הספר שלה בארה"ב הם תחת הכוונתו של מאסטר הנרי פו איי, בעל מוניטין בין לאומי בזכות ה-ג'וק לום (יער הבמבוק) גמל שלמה דרומי שלו, מאז 1982.

מאסטר איי התחיל את אימוני אמנויות הלחימה שלו בגיל 6 כיליד דרום סין (קנטון) בשנות ה-40'. הסגנון שהתאמן בו היה האנג גאר שנלמד בכפרו, עד גיל 11, כשהוא עבר להונג קונג. הוא החל בלימודי טאי צ'י צ'ואן בהונג קונג, אך בשל גילו הצעיר ואימוניו הקודמים בסגנון הכוחני של האנג גאר, לא יכול היה להעריך את התנועה האיטית והרכה של תרגילי הטאי צ'י ועבר לשיטה הקרויה בוק הוק (עגור לבן).

ב-1955, בגיל 15, הוא שוב עבר, הפעם לעיר ניו יורק. שם, הוא פגש בגראנד מאסטר דור רביעי של מקדש ג'וק לום טונג לונג פאי (גמל שלמה דרומי), סיפו לאם סאנג, שלימד באופן פרטי בצ'יינה טאון. סיפו איי ראה בכך את ההתחלה האמיתית בקריירת הקונג פו שלו ובמשך עשר השנים הבאות הוא התאמן יומיום שעות ארוכות והפך לאחד מבין התלמידים המעטים והקרובים ביותר לסיפו לאם סאנג. במשך הזמן הזה, הוא עזר למורהו להדריך בחלק מהתאחדויות הנוער האתלטיות בצ'יינה טאון שבניו יורק עד 1965, כשסיפו לאם סאנג סגר ידיו (פרש מהוראה).

פעמים רבות מורהו לאם סאנג אמר לו שתרגולי קונג פו טונג לונג יפתחו יום אחד טונג לונג ג'ינג (כוח השליטה הפנימי של השיטה) אשר קרוב לוודאי יוכל להציל את חייו. ב-1980, כשסיפו איי היה מעורב בהתנגשות רכב חזיתית, רופאים אמרו לו שהיה זה נס שהוא ניצל ואחרי חמישה חודשים של ריפוי וטיפולים הוא נשאר חצי משותק בידו והרגלו הימניים. טראגדיה זו הובילה את סיפו איי לחפש עזרה ורפואה ממורהו הזקן, סיפו לאם סאנג, שטיפל בו בצמחי מרפא ובסודות הג'וק לום טינג סינג טונג לונג צ'י קונג (תבנית צ'י קונג השמימית).

לאחר החלמתו של סיפו איי מהפציעה, הוא קיבל את מתנת החיים של מקדש הג'וק לום מתכון הדיט דה הצמחי יחד עם הוראות לאימון וריפוי מסיפו לאם סאנג. בעידודו וברכתו של מורהו ללמד ולקדם בציבור את האמנות הסודית והנדירה הזו, סיפו איי מלמד ומבסס ענפי בתי ספר מאז 1982.

מקורה של שיטת גמל שלמה דרומי נמצא בערך באמצע המאה ה-18 על ידי נזיר דרום שאולין בשם סום דוט. במאה ה-19, נזיר בשם לי סיאם סי, ממקדש ג'וק לום שבמחוז קוונג סאי, נטל סגנון נדיר זה של קונג פו דרומה למחוז קנטון הסיני שם כינה אותו הקונג פו של סום דוט, שיטת מקדש ג'וק לום טונג לונג קוון, ולקח צעיר בשם צ'אנג יל ג'ונג ממחוז וואי יאנג שבדרום סין חזרה למקדש ג'וק לום בקוונג סאי כדי לאמן אותו.

בשנות התשעים של המאה ה-19, צ'אנג יל ג'ונג פתח מרפאה ובית ספר לקונג פו שנקראו "מקדש קוונג סאי ג'וק לום טונג לונג פאי" במחוז הולדתו האקה שבוואי יאנג, נאמר ששם הוא לימד את אמנות השאולין של סום דוט, באומרו שמורהו היה לי סיאם סי או האנג מואי (אנשים בדרום סין קראו לו "האנג מואי" פרח השזיף האדום).

בית הספר של צ'אנג יל ג'ונג במהרה לכד את תשומת ליבם של אנשי ההאקה שבוואי יאנג בשל הקונג פו הטקלני והכוחני שלו, אשר כינו את צ'אנג יל ג'ונג נחש ארס. צ'אנג היה המורה הראשי של ארגון הצי של האקה הונג קונג ועובדי הרציף. בית ספר שני נפתח בהונג קונג בתחילת המאה ה-20, והלחימה הקטלנית של גמל שלמה ג'וק לום נלמד על ידי תלמידו, וונג יוק קונג. בזמנו האמנות נלמדה רק על ידי אנשי ההאקה שבדרום סין ועדיין כונתה האקה קוון.

בשנות העשרים של המאה ה-20, הנזיר הזקן לי סיאם סי (אשר עבר את גיל מאה, לפי הגראנד מאסטר המנוח סיפו לאם סאנג) הגיע להונג קונג לפקח על בנייתו המחודשת של מקדש ג'וק לום בהונג קונג (היום מכונה קאולון) ובניית מקדש מאקאו. בעת הבנייה, הנזיר הזקן לקח את תלמידו הצעיר ביותר של צ'אנג יל ג'ונג ששמו לאם סאנג כחבר למסע, אך החזירו לצ'אנג יל ג'ונג רק כעבור 7 שנים.

סיפו הנרי פו אייבשנות השלושים, בית ספר שלישי של מקדש ג'וק לום קוונג סאי טונג לונג פאי נפתח בקאולון. בית ספר זה נלמד על ידי סיפו לאם סאנג, בגיל הצעיר של 26 שנים, ובמהרה כונה "הקוף" בשל גובהו הנמוך (1.58 מ', 54 ק"ג) ויכולותיו הקטלניות של עמידת הלחימה שלו.

בעת מלחמת סין-יפן בסוף שנות השלושים של שמה ה-20, הנזיר הזקן לי סיאם סי הגיע שוב להונג קונג. הפעם לאחד את תלמידיו צ'אנג יל ג'ונג ולאם סאנג. מפני שלי סיאם ידע שהונג קונג לא תהווה מקום בטוח אם מלחמת עולם שנייה תפרוץ, הוא פקד על לאם סאנג לקחת אחריות על שיטת הקונג פו של סום דוט ועל רכוש מקדשי הג'וק לום ולברוח אל מעבר לים.

במהרה הונג קונג נכבשה על ידי היפנים וצ'אנג יל ג'ונג ותלמידו וונג יוק קונג הורו לחזור אל וואי יאנג מולדתם להילחם במלחמה היפנית. לי סיאם סי פנה למאקאו, וגורלו של סיפו לאם סאנג לקח אותו לאנגליה, שם הוא החל ללמד את שיטת הקונג פו שלו לאנשי ההאקה בליברפול שבאנגליה. בזמן מלחמת העולם השנייה, אנגליה הופצצה על ידי הגרמנים וסיפו לאם סאנג שחיפש מקלט על אנייה אשר הופצצה בלב ים, ניצל על ידי אניית מלחמה אמריקנית. חודשים אחר כך האנייה נזקקה לתיקונים ועגנה בווירג'יניה היכן שסיפו לאם סאנג הועלה לחופה, ומאוחר יותר הפך לאזרח של ארצות הברית.

כתוצאה מכך, סיפו לאם סאנג הגיע לצ'יינה טאון שבעיר ניו יורק. ב-1942, הוא החל ללמד את הקונג פו שלו בארגון האקה שבצ'יינה טאון, ה-היפ סינג טונג הניו יורקי. בשנותיו המאוחרות (1965), מספר שנים לפני פרישתו מהוראה ולפני חזרתו לסין, הוא לימד ב-Free Mason Athletic Association של צ'יינה טאון ניו יורק.

סיפו הנרי פו איי הוא תוצר של בית הספר של היפ סינג טונג של 1955, וכונה בצ'יינה טאון ניו יורק "הגמל שלמה הקטן". ישנם רק קומץ מתלמידיו של לאם סאנג ברחבי העולם שיכולים ללמד קונג פו מסורתי נדיר זה של הגנה עצמית לציבור הרחב. עם היסטוריה של יותר מ-300 שנה, קוונג סאי ג'וק לום טונג לונג פאי היא שיטה של מסורת וסודיות אשר נשמרה בקפידה.

השיטה של קונג פו גמל שלמה דרומי היא אמנות לחימה ללא הבלים בעלת מוניטין של כוחות קטלניים ושליטת גוף סימולטאנית של תגובות והתקפות. להבנת השיטה הזו, יש ללמוד ולתרגל את עבודת הרגליים הנקראת "בו פאט". הנשימות משולבות ושולטות על תנוחות הגוף המכונות "סאן ין", שאחריהן עוקבות טכניקות כוחות אינץ' רוטטים בעלות שלושה כיוונים המכונות "סון מון סאו (ג'ינג)". על מנת לתרגל את הכוחות הרבים של השיטה, יש לתרגל "טונג לונג סון סום ג'ינג":

 1. גוון האנדו ג'ינג
 2. גוון האן ג'ט ג'ינג
 3. גוון האן גאר ג'ינג עם כוח אינץ' של (1)כוח ארוך (2)כוח בינוני (3)כוח קצר.

כל זאת מכונה טונג לונג פאי גוון האן (רוטט) ג'ינג. ללא כוחות רטיטה הגנתיים והתקפיים של שליטה על היריב, אפילו שיטת האימונים של גמל שלמה דרומי היא כמעט חסרת תועלת כשיטת לחימה. על מנת ללמוד את הכוחות של תרגולי מהלומות אגרוף עין הפיניקס של גמל שלמה דרומי והתבניות, יש לתרגלי את התמצית של

 1. ג'ט צ'וי
 2. קא (בין) צ'וי
 3. יל צ'וי
 4. דאן צ'וי
 5. שינג צ'ונג האר צ'וי
 6. לואן (בין) צ'וי
 7. גרו צ'וי

שאחריהם עוקבות אימוני התבניות הארוכות של השיטה,

 1. סאם בו פאן נאן צ'וי (שלושת צעדי וכוחות אגרוף עין הפיניקס).
 2. סאם בו ג'ין (שילוב הזרע השני של השיטה, האגרוף, הצבת, המרפק, הברך, ובעיטות שלושת צעדי הכוח).
סיפו הנרי פו איי

ישנם גם אימוני תבנית הטכניקה הגבוהה מאוד של סיאם קוון 108 בין, כבסיס לאימוני הדיקור ומכות לנקודות העצבים של השיטה בשילוב של מהלומות אגרוף ואצבע עין הפיניקס (צבת גמל שלמה). אבל, כל האימונים הנ"ל זקוקים תחילה לבסיס של טונג לונג צ'י קונג, הכולל את אגרוף הברזל וצבת הברזל.

באימונים המתקדמים, כל שיעור מתחיל בטינג סינג צ'י קונג של השיטה כתרגיל חימום להגברת גמישות הגוף והכוח הפנימי. ישנם הרבה תבניות בזוגות לאימון רגישות השיטה, מסירה, הרגשה ושליטת כוח המכונות "קיו סאו דואי ג'ונג" או לחימה לפי פילוסופית השיטה של שליטת תגובה בלחימה ותגובות התקפיות.

לאחר שנה או שתיים השלב האחרון באימונים הוא התניית ה-דיט דה של אגרוף עין הפיניקס המכונה "אגרוף ברזל" והתניית גשרי הברזל וצבת הברזל. הם הכדורים באקדח הגמל שלמה.

בתכניות האימון של בתי הספר, כלולה התרבות המסורתית של כלי נשק וריקוד האריה. מורה לאמנות לחימה הוא מדריך אימונים לתלמידיו. לימוד של ידע טוב וניסיון הם הכרחיים להעצמת פוטנציאל התלמידים בלימוד ובהתפתחות.

החברה של היום מלאה באנשים חסרי מצפון אשר מבצעים מעשי אלימות וטרור, ולכן אדם ממוצע, גבר או אישה, ימצא בלימוד ובאימון אמצעים מעשיים של הגנה עצמית דבר בעל ערך, ובאותו הזמן ירוויח חוזק גופני ואורך חיים ובריאות. אמנות הג'וק לום לא יכולה להיות מוסברת במספר הפסקאות של מאמר זה ואפילו לא בספר שלם. אולם, בלימודו הפתוח והזמין של הנרי פו איי, קונג פו הקוון סאי ג'וק לום ג'י טונג לונג יועילו לאלה אשר בתוך ומחוץ לקהילת אמנויות הלחימה.

 
גרנדמאסטר הנרי פו איי והארי א. וויט

צור קשר

מייל: 
נושא פנייה: 
שם: 
טל: 
הערות 
    

disipline

 

חדשות

האימונים מתקיימים במתנ"ס לזרוס ברחוב הבעל שם טוב 47.
האימונים ייערכו לסירוגין הן באולם האירועים והן בחדר הלחימה

לפירוט מפת הגעה ומערכת השעות, לחץ כאן


ספייקי המכשיר הייחודי להגנה עצמית, מתאים גם לנשים ולחסרי ידע באמנות לחימה. ספייקי יכול להציל את חייך.
קורס הגנה עצמית כיתות נפרדות לנשים
כל יום שני!

ספייקי


פותחים שנה חדשה!!!
האימונים מתחילים יום שני 1-9-14
נפתחו מקומות לחדשים (ילדים ובוגרים)